به زود وب خوش آمدید

Task Manager در ویندوز

مدیر سایت مدیر سایت
۲۳ شهریور ۱۳۹۹
۰
8138
Task Manager در ویندوز
Task Manager در ویندوز : Task Manager  که قبلا به Windows Task Manager شهرت داشته است،یک نوع ابزار قدرتمند جهت مانیتور کردن ویندوز،دادن اطلاعاتی چون عملکرد کامپیوتر و نرم افزارهای در حال اجرا ،نشان دادن جزئیات لود CPU و Ram،جزئیات I/O هچنین Task Manager برای تعیین اولویت ها ،شروع و استاپ کردن سرویس ها و فورس استاپ کردن سرویسهای در حال اجرا در ویندوز قابلیت دارد.

۱. روش های مختلفی جهت بازکردن Task Manager  وجود دارد که در ذیل به آن اشاره شده است.

  • کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + Del موجب بازشدن صفحه ی خواهد شد و می توانید Task Manager را از این بخش انتخاب نمائید.
  • کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc با انجام این کار، سریعا و بدون کلیک های اضافی به آن دسترسی پیدا می کنید.
  • روی نوار ابزار راست کلیک و گزینه ی Task Manager را انتخاب کنید.
  •  راست کلیک روی استارت یا فشردن کلیدهای ترکیبی Win + X می توان task manager را باز کرد.

۲. مهم ترین دلیل مراجعه کاربران به بخش Task Manager را می توان هنگ کردن برنامه ها دانست،این احتمال وجود دارد که برنامه هنگ نکرده است و فقط برای مدتی به منظور اجرای دستورهای شما متوقف شده باشد.بستن اجباری برنامه ی فعال می تواند باعث از دست رفتن اطلاعات آن شود؛ بخش آنالیز (Analyze Wait Chain) در این زمینه می تواند کمک کند. با مراجعه به این بخش در قسمت برگه ی جزئیات (Details) می توان آن را بیابید.

۳. Windows explorer مربوط به بسیاری از عناصر UI ویندوز مانند Taskbar، File explorer و غیره است. اگر با این موارد به مشکلی برخورد کردید می توان به جای Restart کردن ویندوز سعی کنید به جای آن Windows explorer را Restart نمائید.برای انجام آن Windows explorer را از تب “Processes” پیدا کنید، روی آن راست کلیک کرده و گزینه “Restart” را انتخاب کنید.

۴. جهت مشاهده اطلاعات مربوط به مشخصات سخت افزاری سیستم و میزان استفاده از هر کدام از اجزا آن می توان به تب “Performance” رفت.در نوار کناری سمت چپ قسمت هایی برای CPU، Memory، Disk و سایر منابع رایانه خود مشاهده خواهید کرد.

اگر در نظر داشته باشید بدون باز بودن Task Manager این اطلاعات را مشاهده کنید.می بایست روی گزینه های کناری راست کلیک کرده و سپس Summary View را انتخاب نمائید، در این صورت فقط نوار کناری نمایش داده می شود.

با کلیک کردن روی منابع سمت راست Task Manager و فشار دادن دکمه های Ctrl+C اطلاعات مربوط به آن بخش در کلیپ بورد شما ذخیره شده و می توان در هر جای دیگری آن ها را به اشتراک گذاری کنید.

برای مشاهده تمام اطلاعات کافی است در پایین Task Manager بر روی گزینه “Open Resource Monitor” کلیک کنید تا اطلاعات کامل را مشاهده کنید.

۵. گاها پیش می آید برنامه ای در سیستم در حال اجرا است و بسیار ناآشناست و اطلاعاتی در مورد آن ندارید،کافی است روی برنامه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه “Search online” را انتخاب کنید. پس از کلیک مرورگر باز می شود و اطلاعاتی در مورد برنامه مورد نظر می دهد که می توان بی خطر بودن یا نبودن آن را تشخیص داد.
۶. به طور پیش فرض Task Manager فقط چند ستون را در تب “Processes” نمایش می دهد. در حالی که این ها مهم ترین ها هستند،اما می توان چند ستون را با راست کلیک کردن روی قسمت سربرگ اضافه نمائید.

۷. در تب processes ستون CPU فقط مقادیر را به صورت درصد نمایش می دهد، با این حال می توانید سه ستون دیگر را نیز از حالت مقدار به درصد تغییر دهید.جهت این امر کافی است روی آن فرآیند راست کلیک کرده و به زیر منوی “Resource value” رفته و تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید.

۸. در تب processes روی هر کدام از برنامه هایی که در حال اجرا می باشد،زمانی که راست کلیک کنید چندین قابلیت برای مدیریت به شما نمایش می دهد،که در ذیل به آن اشاره شده است.

  • Switch to: برنامه مورد نظر را بزرگ کرده و task manager را می بندد.
  • Bring to front: برنامه را بزرگ می کند بدون آنکه در task manager تغییری ایجاد کند.
  • Minimize: پنجره برنامه را به حداقل اندازه می رساند.
  • Maximize: پنجره برنامه را به حداکثر برنامه می رساند.
  • End Task: برنامه را می بندد.


۹. شاید نیاز باشد به مسیری که نرم افزار نصب شده است بروید و تغییراتی اعمال کنید.کافی است روی برنامه راست کلیک کرده و گزینه “Open File location” را انتخاب کنید.

۱۰. با استفاده از تب “Options” در Task Manager امکان شخصی سازی وجود دارد. اگر گزینه Always on top را فعال شود تسک منیجر همواره بالاتر از سایر برنامه های باز شده قرار می گیرد.یک ویژگی جالب دیگر در Task Manager این است که می توان سرعت بروزرسانی داده ها را تعیین کنید. برای این کار به تب View بروید و گزینه Update speed را انتخاب کنید و از این طریق می توان تعیین کنید داده ها با چه سرعتی بروزرسانی شوند.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *