به زود وب خوش آمدید

آپتایم سرور چیست

مدیر سایت مدیر سایت
۱۶ مهر ۱۳۹۹
۰
6747
آپتایم سرور چیست

آپتایم سرور چیست : Uptime اندازه گیری زمان بی وقفه ای است که یک سیستم میزبانی تجربه می کند. در حالت ایده آل ، زمان به کار در ۱۰۰٪ (به عنوان مثال خرابی صفر) است ، اما دستیابی به آن در دنیای واقعی بسیار دشوار است.

Uptime تعداد ساعات کار و در دسترس بودن یک سرور است و در مقابل زمان خرابی است.

آپتایم سرور چیست و چرا Uptime مهم است؟

زمان Uptime  مهم است زیرا به این معنی است که میزبان شما در دسترس است. اگر سایت شما در دسترس نیست ، بدیهی است که این تأثیر منفی بر تجارت شما دارد.  مشتریان نمی توانند وب سایت شما را ببینند بنابراین ممکن است تجارت خود را از دست بدهید. نمی توانید ایمیل ارسال یا دریافت کنید. شاید گوگل ببیند که وب سایت شما غیر قابل اعتماد است و این روی رتبه بندی شما تأثیر منفی می گذارد.

چگونه Uptime محاسبه می شود؟

Uptime بر اساس تعداد ساعاتی که سیستم (سرور) در طی یک دوره زمانی مشخص در دسترس است محاسبه می شود و به صورت درصد بیان می شود.
به عنوان مثال ، Uptime سالانه به شرح زیر محاسبه می شود:
تعداد ساعت یا Uptime تقسیم بر تعداد ساعت در سال ضرب در ۱۰۰
بیایید به یک مثال نگاه کنیم. ما ۳۶۵ روز در سال داریم بنابراین از نظر ساعت در کل ۳۶۵*۲۴=۸۷۶۰  ساعت وجود دارد.
بنابراین اگر ۴ ساعت خرابی یا همان downtime در سال وجود داشته باشد ، این بدان معناست که ۸۷۵۶ Uptime (یعنی ۸۷۶۰ ساعت منهای ۴ downtime) وجود دارد. بنابراین محاسبه می شود:

(۸۷۵۶ / ۸۷۶۰)*۱۰۰=۹۹.۹۵%
بنابراین Uptime در این حالت ۹۹.۹۵٪ است.

چگونه می توان Uptime را تضمین کرد؟

به منظور ارائه سطح بالایی از uptime ، عوامل زیادی در این زمینه نقش دارند:

  • Datacentre
  • Racks
  • Servers

 

Datacentre Uptime

 

دیتاسنتر یک سرمایه گذاری چند میلیون دلاری است که یک هدف در ذهن دارد. برای اطمینان از uptime و در دسترس بودن داده ها. این امر با استفاده از سیستم های اضافی و چندگانه حاصل می شود تا اطمینان حاصل شود که با وجود سیستم های بکاپ، یک خرابی منجر به downtime نخواهد شد.
این شامل ایجاد بکاپ گیری الکتریکی از طریق سیستم های اضطراری و ژنراتورهای آماده به کار است ، که در صورت بروز هرگونه مشکل مهم آنها جایگزین شوند.دیتاسنتر همچنین دارای نقاط جداگانه ای برای منبع تغذیه اصلی است ، بنابراین اگر قطعی برق در یک منبع تغذیه رخ دهد ، سرویس آنها قطع نمی شود.
همچنین از نظر کنترل محیطی ، تجهیزات واقع در یک دیتاسنتر از نظر دما و رطوبت دارای شرایط محیطی خاصی هستند. سیستم های مختلف خنک کننده و رطوبت برای اطمینان از یک محیط بهینه کار وجود دارد.
از دیدگاه ایمنی ، سیستم های تشخیص و مهار آتش نقشی حیاتی در طراحی Datacentre تعبیه شده است .

 

Racks

 

سرورها در قفسه هایی که شبیه کابینت های ویژه طراحی شده اند قرار دارند.رک ها از منبع تغذیه دوگانه و از منبع تغذیه دیتاسنتر استفاده می کنند تا یک قطعی برق تاثیری در رک نداشته باشد.

 

Server Uptime

 

سرورها از اجزای بسیاری تشکیل شده اند که می توانند منجر به خرابی مانند منبع تغذیه یا همان پاورها و هارد دیسک شوند.
برای کاهش میزان خرابی و اطمینان از بالا بودن زمان به کار ، اقدامات زیر را می توان انجام داد:

Dual Power Supplies – همه سرورهای میزبان ما از پاور دوگانه(Dual Power) استفاده می کنند تا در صورت خرابی پاور ، عملکرد نرمال سرور را ادامه داشته باشد و از پاورز پشتیبان استفاده کند.

Use of RAID – کلمه RAID مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks و روشی برای ذخیره داده ها در چندین دیسک سخت از طریق RAID Controller است تا در صورت خرابی سخت افزار در یک درایو ، از بین رفتن داده یا قطع سرویس وجود نداشته باشد. .

Hot Swap Hard Drives – در زمانی که از RAID در سرور استفاده کرده باشیم و اگر یکی از هاردها به مشکل برخورد کند،می توان بدون قطعی سرور آن هارد را خارج و هارد جدید بدون هیچگونه Downtime جایگزین کرد.

Cloud Virtual Server – با استفاده از Cloud VPS دیتاها در چندین سرور فیزیکی ذخیره می شوند و در نتیجه باعث بهبود چشمگیر Uptime می شوند. همچنین می توان از این به عنوان میزبان دسترسی بالا نام برد.

 

با اطمینان اعلام می نمائیم آپتایم سرور های زود وب در انواع سرویس ها از جمله سرویس هاست ویندوز و هاست لینوکس ۹۹% تضمین میگردد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *