به زود وب خوش آمدید

SPDY چیست

مدیر سایت مدیر سایت
۱۶ مهر ۱۳۹۹
۰
7186
SPDY چیست

SPDY چیست : SPDY پروتکل ای است که توسط Google برای افزایش سرعت و کارآیی تحویل محتوای وب تهیه شده است. SPDY برای بهبود عملکرد وب ، قسمت هایی از پروتکل انتقال HyperText (HTTP) را اصلاح می کند.
HTTP اگرچه قدرتمند است ، اما نمی تواند پاسخگوی خواسته های وب سایت های پویا و پاسخگو امروز باشد. برخی از محدودیت های HTTP ، از جمله اینکه فقط می توانید بارگیری همزمان یک منبع را انجام دهید ، مقیاس بندی وب سایت های بزرگ را برای ارائه خدمات به یک کاربر روزافزون دشوار می کند.
SPDY راه حلی است که برای حل برخی از مسائل بزرگتر HTTP طراحی شده است. SPDY هنگام ارسال از طریق اینترنت ، ترافیک HTTP را بهینه می کند.

SPDY چگونه کار می کند؟

SPDY در هنگام خروج از سرور با تغییر ترافیک وب در کنار HTTP کار می کند. وقتی کاربر به وب سایت متصل می شود ، یک session (سیشن) HTTP برای کنترل جریان اطلاعات ایجاد می شود. SPDY با گذراندن یک session از داده ها ، با ایجاد پهنای باند ، تجربه مشاهده دیدن کاربر را از یک وب سایت سریع تر می کند.

SPDY چیست

مشکلات HTTP که SPDY حل می کند

SPDY سعی دارد چندین مسئله را با HTTP حل کند. برخی از موارد برجسته تر با HTTP عبارتند از:

  • این پروتکل اجازه می دهد که چندین پروتکل تسهیم شده و بصورت همزمان روی یک اتصال منفرد، بین سرویس گیرنده و سرور بطور رفت و برگشتی ذخیره شوند و از منابع با اولویت پایین از مسدود کردن درخواست ها با بالاترین اولویت جلوگیری می نماید.
  • این پروتکل اجازه می دهد بصورت فعال منابع به سرویس گیرنده Push گردد. مکانیزم Server Push محتوی را بدون توجه به کش موجود Push کرده که موجب به هدر رفتن پهنای باند می شود. برای حل این مشکل از روش Server Hint استفاده می گردد و کش موجود برای بهره برداری بهینه است
  • این پروتکل به سرویس گیرنده و سرور اجازه فشرده سازی هدرهای درخواستی و هدر پاسخ را می دهد. این عمل موجب کاهش باند مصرفی در زمان هایی که هدر ها شبیه به هم به دفعات ارسال می شوند.

یک کاربر با یک SPDY فعال به وب سایتی دسترسی پیدا می کند. بر اساس سرصفحه های ارسال شده از مرورگر ، سرور می تواند تعیین کند که آیا مرورگر از SPDY پشتیبانی می کند یا خیر. در این صورت ، سرور ترافیک HTTP را هنگام انتقال اصلاح می کند تا شامل بهینه سازی عملکرد معرفی شده توسط SPDY باشد. در غیر این صورت ، ترافیک منظم HTTP به مرورگر ارسال می شود.
SPDY توسط اکثر مرورگرهای مدرن از جمله Google Chrome ، Internet Explorer 11 ، Firefox از نسخه ۱۱ ، Opera از نسخه ۱۲.۱۰ ، Safari از نسخه ۸ و Amazon Silk پشتیبانی می شود. میزبان وب تجاری و CDN پیاده سازی SPDY را برای وب سایتهای مشتریان خود آغاز کرده اند و استقرار سریعتر SPDY را در وب گسترش می دهند.

مزایای SPDY

SPDY تعداد قابل توجهی از مزایا را برای سرمایه گذاری نسبتاً کم فراهم می کند.

کاربران زمان استفاده از یک وب سایت لود سریعتر و استفاده از پهنای باند کمتری را مشاهده می کنند. از پهنای باند با هوشمندی بیشتری استفاده می شود و به کاربران اجازه می دهد تا در حالی که عملکرد بهتری دارند ، داده های محدود را گسترش دهند.
شرکت ها رضایت مشتری بالاتر را می بینند. صفحات وب سریعتر لود می شوند و در نتیجه تجربه کاربری بهتری حاصل می شود.
شرکت ها همچنین هزینه های پهنای باند کمتری را می بینند. SPDY قبل از خروج از سرور ترافیک را بهینه می کند و به شرکتها امکان می دهد بدون نیاز به بروزرسانی سخت افزار ، از شبکه خود بیشتر استفاده کنند.

فعال کردن SPDY

تقریباً همه وب سرورهایی که از SPDY استفاده می کنند از Nginx استفاده می کنند. فعال کردن SPDY در Nginx نیاز به دانلود یا built ماژول SPDY دارد. هنگامی که ماژول SPDY در دسترس باشد ، مدیران می توانند با افزودن “spdy” به انتهای دستورالعمل آن را فعال کنند.
برای Apache ، گوگل ماژول mod_spdy را ارائه می دهد. Apache به محض نصب به طور خودکار شروع به استفاده از SPDY می کند.

نتیجه

بیش از یک دهه است که افزایش سرعت وب هدف تحقیقات بوده است. رویکردهایی مانند SCTP ، SST و MUX سعی در حل برخی از مشکلات تأخیر ذاتی انتقال اطلاعات دارند. SPDY در توانایی خود برای رسیدگی به مشکلات HTTP متفاوت است ، در نتیجه یک وب سریعتر و با پاسخگویی بیشتر بدون نیاز به تغییر برنامه های وب است.
وقتی می توان زمان لود صفحه را به میزان واضح ۶۴٪ کاهش داد ، به راحتی می توان فهمید که SPDY چگونه می تواند آینده وب را شکل دهد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *