به زود وب خوش آمدید

پادکست چیست؟

مدیر سایت مدیر سایت
۸ مرداد ۱۳۹۹
۰
7622
پادکست چیست؟

پادکست چیست؟ : از واژه پادکست (Podcast) امروزه با دو معنای عام و خاص استفاده می‌شود.معنای خاص و مفهوم دقیق و اصلی پادکست، فایلهای صوتی است که بر روی سرورهای مشخصی آپلود می‌گردند و می توان با برنامه‌هایی که برای گوش دادن به پادکست طراحی شده‌اند، مشترکِ آنها شده و یا یا اصطلاحاً Subscribe کنید.البته شایان ذکر است امکان دانلود فایل نیز وجود دارد و می توان به صورت آفلاین نیز به آنها گوش داد.
اصطلاح پادکست به صورت عمومی می توان گفت: برای مجموعه فایل‌های صوتی که در وب‌سایت‌ها یا شبکه های اجتماعی عرضه می‌شوند نیز به کار می‌رود. حتی اگر امکان مشترک شدن برای آنها در نظر گرفته نشده باشد.اصطلاح پادکست گاهی برای مجموعه فایل‌های ویدئویی نیز به کار می‌رود. حتی بسیاری از نرم افزارهای استفاده از پادکست، امکان مشترک شدن سرویس‌های ویدئویی را نیز فراهم می‌کنند.پادکست ها امروزه فراتر از رادیو رفته اند.وقتی به پادکست گوش می دهید ، متوجه می شوید که بسیاری از آنها کاملاً آشنا هستند. انواع مختلفی از مطالب را در طول سال ها از رادیو گرفته تا یک برنامه گفتگوی تلویزیونی شنیده اید.

آینده‌ی فایل‌های صوتی و پادکست‌ها چه خواهد بود؟

با توجه به سرعت بالای تغییرات در فضای IT، مشخصاً در افق زمانی دو تا پنج سال عموم صاحب‌نظران معتقدند که روند گوش دادن به فایل‌های صوتی و پادکست‌ها افزایش خواهد یافت.
اتصال دائمی و پیوسته به اینترنت توسط موبایل‌ها و نیز گسترش خودروهایی که امکان اتصال اینترنت دارند،می‌تواند روند رو به افزایش مصرف محتوای صوتی را حفظ کرده و حتی تشدید کند.

ویزگی های پادکست

پادکستینگ نیز مانند روش‌های دیگر ارائهٔ محتویات رسانه‌ای بر روی اینترنت (به‌عنوان مثال پخش رادیویی و Online Audio/Video streaming) از ارسال پرونده استفاده می‌کند. اما پادکستینگ دارای چند تفاوت عمده با این روش‌هاست:

۱. پادکستینگ بر خلاف سایر روش‌های ارائه محتوای صوتی که به روش Push Technology کار می‌کنند، بر اساس روش Pull Technology می باشد. به این صورت که شنونده بر اساس نیاز خود تحویل می‌گیرد و مانند رادیو، مطالب به او تحویل داده نمی‌شود.

۲. در این روش، شنونده محتوای مورد نظر را توسط دستگاه‌های پخش غیر از کامپیوتر نیز می تواند استفاده کند و در زمان استفاده، لزوماً نیازی به دسترسی به کامپیوتر نیست. معمولاً دستگاه‌هایی که می‌توان پادپخش‌ها را روی آن‌ها شنید، همان دستگاه‌های پخش موسیقی دیجیتال هستند که عموماً بسیار کوچک و قابل حمل هستند. در نتیجه کاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود.

۳. بدون نیاز به ارتباط با اینترنت، قابل استفاده خواهد بود در حالی که در سایر روش‌ها، نیاز به ارتباط اینترنتی برای استفاده از محتوا وجود دارد.

۴. در این روش، امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدودهٔ خاص از محتوا و سایر کنترل‌ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد می‌تواند محتوا را گوش دهد در حالی که در رادیو اینترنتی، چنین امکانی به خودی خود وجود ندارد.

۵. نیازی به مراجعه به وب‌گاه‌های مختلف برای دسترسی به انواع محتویات نیست و با تنظیم نرم‌افزار و افزودن نشانی پادپخش موردنظر به فهرست، کپی محتوا به رایانه و در نهایت به دستگاه پخش آن به‌طور اتوماتیک انجام شده و کاربر و یا همان شنونده همیشه بروزترین اطلاعات را در دستگاه پخش مختوای صوتی خود خواهد داشت.

آیا پادکست های صوتی یا تصویری هستند؟

بیشتر پادکست ها فقط صوتی هستند ، اگرچه پادکست تصویری نیز وجود دارد. پادکست به دلیل نیاز به محتوای پس زمینه واقعاً افزایش یافته است. این به معنای چیزی است که می تواند شما را در پس زمینه سایر فعالیت های خسته کننده روزانه سرگرم کند ، آموزشی و یا الهام بخش باشد.
به عنوان مثال ، یکی از رایج ترین شیوه هایی که افراد به آن گوش می دهند در ماشین است. شما مطمئناً نمی توانید در آنجا فیلم تماشا کنید ، بنابراین محتوای صوتی عالی است. به همین ترتیب ، پادکست ها برای گوش دادن در سالن ورزشی ، در حالی که شما در حال چمن کاری و یا در حال کارر هستید ، عالی هستند.

تفاوت بین پادکست و یک فایل صوتی چیست؟

زمانی که یک قسمت از فایلی از پادکست را دانلود می کنید همانند یک فایل صوتی است و از فنی نیز یکسان هستند. تفاوت زمانی ایجاد می شود که شما گزینه اشتراک و یا همان subscribe در آن سری از فایل های صوتی را در پادکست اضافه کنید.
بنابراین ، اگر از یکی از سرویس میزبانی Podcast استفاده می کنید تا به مردم اجازه دهید در مجموعه ضبط های صوتی شما مشترک شوند ، ناگهان آنها را از پرونده های صوتی ساده به یک پادکست کاملاً کارآمد تبدیل کرده اید! در واقعه آنها هنوز هم فقط فایلهای صوتی هستند ، اما در کنار اشتراک ، اکنون می توانید آنها را Podcast نیز بنامید.
در صورت استفاده از یک شرکت میزبانی هاست پادکست ، قسمت اشتراک گذاری به دیگران به طور خودکار برای شما راه اندازی می شود ، اما ممکن است بخواهید کمی در مورد نحوه عملکرد آن بدانید. این نرم افزار از طریق فناوری به نام RSS اجرا می شود و این فقط یک زبان رایانه ای است که به شما امکان می دهد تا نرم افزار Podcasting خود را با یک وب سایت Podcasting صحبت کنید.با استفاده ار نرم افزارهای چون Apple Podcasts در وب سایتهای پادکستی فیلد RSS را دریافت کرده و امکان دانلود و آپلود نسخه جدید فایلهای پادکستی را می دهد و می توانید فایلهای جدید را انتشار دهید.
بنابراین ، هنگامی که از iTunes یا هر برنامه دیگری برای گوش دادن به پادکست استفاده می کنید ، همه اشتراک های خود را از طریق هر خوراک RSS پادکست پیگیری می کنید ، و به طور خودکار قسمتهای جدید را در صورت موجود بودن دانلود می کنید. این بسیار ساده تر از فایلهای صوتی عادی است که می خواهید آنها را در وب جستجو کرده و خود آنها را دانلود کنید.
نکته مهم که باید به خاطر داشته باشید اینست که یک فایل صوتی به خودی خود چیزی بیش از این نیست و فقط یک فایل صوتی است.اما اگر آن فایل صوتی را در یک وب سایت
آپلود کنید و اجازه دهید از طریق فیلد RSS دیگران اشتراک داشته باشند ، ناگهان پادکست خواهد شد. به همین آسانی!

 

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *