به زود وب خوش آمدید

OpenStack (اپن استک) چیست؟

مدیر سایت مدیر سایت
۲۶ مرداد ۱۳۹۹
۰
8721
OpenStack (اپن استک) چیست؟

OpenStack (اپن استک) چیست؟ : OpenStack مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری برای ایجاد و مدیریت سیستم عامل های رایانش ابری (cloud computing) برای پردازش ابرهای عمومی (public) و خصوصی (private) است.
با حمایت برخی از بزرگترین شرکتها در زمینه توسعه نرم افزار و هاستینگ ،سیاری بر این عقیده هستند که OpenStack آینده پردازش ابری در دنیا است.OpenStack توسط بنیاد OpenStack مدیریت می شود که یک سازمان غیر انتفاعی جهت نظارت توسعه و جامعه سازی در رابطه با این پروژه می باشد.

سه نوع سرویس در cloud ارائه می گردد:

۱. (IaaS)Infrastructure As A Service : یکی از بخش هاس سرویس های محاسبات ابری است.منابع محاسباتی ارائه شده دقیقا همان سخت افزار مجازی سازی شده است.از نظر فیزیکی پیوستگی از منابع سخت افزاری چندین سرور تشکیل شده و شبکه ها بین چنیدن دیتاسنتر به طور معمول توزیع می شود.به صورت کلی دریافت منابع سخت افزاری به مانند هارد دیسک ، CPU و RAM و به صورت کلی ماشینهای مجازی رو از سرویس دهنده Cloud دریافت می شود.

۲. (SaaS)Software As A Service :نوعی مدل ارائه نرم افزار است.به این صورت می باشد نرم افزار و اطلاعات مربوط به آن به صورت یکپارچه بر روی cloud مستقر می شود و دسترسی کاربران به نرم افزار از طریق وب انجام می شود.Saas در زبان فارسی به عنوان اجاره نرم افزار نیز گفته می شود.

۳. (Pass)Platform As A Service : برای توسعه، ارزیابی، ارسال و مدیریت برنامه های نرم افزاری، یک محیط در صورت تقاضا ارائه می کنند. PaaS با این هدف طراحی شده است که ساخت برنامه های موبایلی یا تحت وب را برای توسعه دهندگان سریع تر و آسان تر کند. به این صورت که دیگر لازم نیست در مورد اجرا یا مدیریت زیرساخت های اساسی سرورها، مخزن ذخیره، شبکه، و پایگاه های داده مورد نیاز برای توسعه نگران باشند.OpenStack یک سیستم عامل ابری است که حجم زیادی از منابع محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه را در یک مرکز داده کنترل می کند. تمامی این امکانات از طریق API ها با روش های تایید شده تهیه و مدیریت می گردد. برای هر یک از کاربران نیز یک فضای داشبورد فراهم است که به آنها اجازه می دهد تا منابع خود را ایجاد و آنها را کنترل نمایند. لازم به ذکر است اوپن استک یک مجازی ساز نیست بلکه نرم افزاری است که روی مجازی ساز پیاده می شود تا امکان کنترل و استفاده از منابع به بهترین شکل ممکن برای کاربران فراهم شود.امکان نصب آن بر روی انواع مجازی ساز ها از جمله vSphere، kvm، xen و Hyper-V امکان پذیر می باشد،همچنین سرعت آن از سایر نرم افزار های شبیه به آن بسیار بیشتر است. این امکان را نیز می دهد که در زمانهای معین، بسته به نیاز از منابع و ترافیک استفاده نمایید. در این صورت نیاز نخواهد بود تا منابع ثابتی را برای خود خریداری کنید و این امکان وجود دارد که هزینه میزان استفاده از منابع را در لحظه پرداخت کنید.

از مهمترین سرویس های OpenStack می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Horizon
 • Swift
 • Glance
 • Nova
 • Trove
 • Ceilometer
 • Heat
 • Cinder
 • Neutron
 • Manila
 • Barbican
 • Keystone

از جمله دیگر ویژگی ها امکان کنترل تمام منابع سخت افزاری به صورت یکپارچه وجود دارد. همچنین اینکه تغییر و نصب نرم افزار در آن به صورت خودکار انجام می شود، انتقال سرور مجازی از یک سرور به سرور دیگر به راحتی انجام می شود و می توان منابع را در چندین سرور مختلف به صورت یکپارچه روی یک سرویس به اشتراک گذاشت. یکی دیگر از نکات مهم این است که OpenStack یکی از مهره های اصلی در تکنولوژی رایانش ابری خواهد بود و بدون آن این تکنولوژی ها امکان پذیر نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *