به زود وب خوش آمدید

Node.js چیست؟

مدیر سایت مدیر سایت
۲۱ مرداد ۱۳۹۹
۰
6983
Node.js چیست؟

Node.js چیست؟ : یک پلتفرم کدنویسی سمت سرور است که بر پایه موتور جاوا اسکریپت مرورگر گوگل‌ کروم کدنویسی شده است. این پلتفرم توسط رایان داهل در سال ۲۰۰۹ ایجاد شده است جهت دانلود آن می توانید اینجا کلیک نمائید.
Node.js به عنوان یک زمان اجرا جاوا اسکریپت مبتنی بر رویداد غیرهمزمان ، باعث سهولت ایجاد و مقیاس‌پذیری برنامه‌های تحت شبکه می‌شود. این پلتفرم از یک مدل I/O رویداد محور استفاده می‌کند که مسدود نشونده (non-blocking) است به همین علت باعث کاهش فشار موجود بر روی سرور و افزایش کارآیی خواهد شد ،این مورد برای اجرای برنامه‌های مبتنی بر داده که بصورت (Real-Time) بر روی سرورهای نامتمرکز استفاده می‌شوند بسیار مناسب است.
پلتفرم Node.js خوشبختانه محدود به هیچ مرورگری نیست همچنین قابلیت اجرا شدن در انواع سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک را نیز دارد.شرکت‌های بزرگی همچون Yahoo ،Microsoft ،Paypal ،eBay و … که از Node.js استفاده می‌کنند.Node.js محدود فقط به برنامه‌های تحت وب نبوده و می‌توان از آن در ساخت میکروکنترلر ها، Rest APIها، بسته‌های سیستم عامل، رباتیک و حتی در مراحل پیشرفته در ساخت برنامه برای هواپیمای بدون سرنشین نیز استفاده کرد.از دیگر ویژگی های که می توان اشاره کرد Node.js بر پایه نسخه ۸ موتور جاوا اسکریپت گوگل کروم پیاده‌سازی شده است و در اجرای کدها بسیار سریع عمل می‌کند.
مهم‌ترین بخش‌های Node.js را در نمودار ذیل مشاهده نمائید.

پیشنهاد می گردد از این پلتفرم در برنامه‌های متمرکز بر CPU استفاده نشود.لازم به ذکر است Nodejs در شرکت زود وب پشتیبانی می گردد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *