به زود وب خوش آمدید

لینوکس چیست؟

مدیر سایت مدیر سایت
۷ خرداد ۱۳۹۹
۰
1966
لینوکس چیست؟

لینوکس چیست : تعداد زیادی اجزاهای نرم‌افزاری مخصوص وجود دارند که می‌توانند در کنار یکدیگر سیستم عاملی مانند لینوکس را بسازند. البته که این اجزاهای نرم‌افزاری مخصوص باید در کنار یکدیگر سازگاری داشته باشند تا نتیجه صحیح و کارآمد بدست آید.

همانطور که می دانید، هر سیستم کامپیوتری برای برقراری ارتباط بین کاربر و قطعات سخت افزاری نیاز به سیستم عامل دارد که این سیستم عاملها وظیفه تبدیل دستورات کاربر را به کدهای قابل فهم سیستمی بر عهده دارند. یکی از این سیستم عاملها لینوکس نام دارد که به صورت متن باز (Open Source) ارائه شده است.

 

لینوکس چیست

Open source

لینوکس همچنین تحت مجوز متن باز توزیع می شود،ویژگی های متن باز بودن:

  • آزادی اجرای برنامه ، برای هر هدفی
  • آزادی مطالعه در مورد چگونگی کارکرد برنامه و تغییر آن برای انجام آنچه می خواهید،انجام می دهد.
  • آزادی توزیع مجدد نسخه ها
  • آزادی توزیع نسخه های اصلاح شده خود به دیگران

این نکات برای درک جامعه ای که برای ایجاد بستر لینوکس با هم کار می کنند بسیار مهم است. بدون شک ، لینوکس یک سیستم عامل است که “توسط مردم ، برای مردم” است. این در مورد آزادی و آزادی استفاده و آزادی انتخاب است.
به دلیل سیاستهای محافظتی و امنیتی بیشتر شرکتهای ارائه دهنده سیستم عاملها، بیشتر این نرم افزارها به صورت کد بسته (Closed Source) عرضه می گردند که ارتقاء آنها و رفع معایب و مشکلات مربوطه بر عهده شرکت ارائه دهنده و توسعه دهندگان زیر مجموعه های مربوطه خواهد بود. از این رو و به دلیل محدود بودن منابع انسانی و زمانی، این موارد بسیار کند و محدود صورت می پذیرد. در اینجا بود که برای رفع این مشکل برخی از نرم افزارها پا به عرصه گذاشتند و تحت مجوز GNU/GPL منتشر شدند.

این مجوز بدین صورت است که به همه کاربران اجازه هر گونه دخل و تصرف از قبیل تغییر در محتوا، شخصی سازی محیط یا فرآیندها و یا حتی توزیع مجدد را خواهد داد. از این رو به جرأت می توان گفت که توسعه دهندگان این نرم افزارها نه تنها شخص یا شرکت ارائه دهنده بلکه کلیه کاربران آن نیز خواهند شد و این چنین است که پیشرفت این گونه نرم افزارها بسیار سریعتر خواهد بود. لینوکس نیز همانند دیگر نرم افزارهای ارائه شده تحت این مجوز، از این قاعده مستثنی نبوده و بی شک یکی از عوامل محبوبیت این سیستم عامل همین امر است.

لینوکس در مقام یک سیستم عامل، مجموعه ای از کدهاست که وظیفه ارتباط برنامه ها و نهایتا کاربر را با سخت افزار برعهده دارد. به صورت کلی، همه توزیع های لینوکس بر پایه هسته اصلی آن یا کرنل (Kernel) بنا شده اند که نرم افزارهای رایگان (Free Software) با آن تلفیق شده و نسخه کامل یا همان توزیع را تشکیل می دهند.به عبارت دیگر لینوکس ترکیبی از هسته اصلی و تعدادی از نرم افزار رایگان یا متن باز دیگر است که در کنار هم این سیستم عامل را تشکیل داده اند و کاربر می تواند به راحتی از سرورهای اصلی این توزیع (Repository) نرم افزارهای جانبی آن را لیست کرده و موارد دلخواه خود را بر روی هسته اصلی نصب نماید.

با توجه به ماهیت متن باز بودن لینوکس و انعطاف پذیر بودن ساختار این سیستم عامل، می توان کاربردهای فراوانی نیز برای آن متصور شد. مثلا قابلیت چند کاربری (Multi User) و چند وظیفه ای (Multi Task) بودن این سیستم عامل آن را به گزینه مناسبی برای استفاده در شبکه بدل کرده است.

هاست لینوکس

در بحث امنیت نیز این سیستم عامل به خوبی جای خود را باز کرده است. در مورد امنیت و کارایی این سیستم عامل همین بس که تقریباً ۷۰ درصد از Firewallهای سخت افزاری از نسخه های Custom شده این سیستم عامل استفاده می کنند.
با توجه به رایگان بودن این سیستم عامل، تمایل بسیاری از تولید کنندگان تلفنهای هوشمند و وسایل صوتی و تصویری به این سیستم عامل جلب شده و در این زمینه ها نیز لینوکس با اقبال عمومی خوبی روبرو شده است.

در شرکت زود وب نیز در سرویس هاست لینوکس از فایروال های مختص به این سیستم عامل جهت امنیت اطلاعات کاربران و وب سایت ها استفاده می گردد.

با جمع بندی موارد گفته شده می توان بدین نتیجه رسید که بی شک لینوکس با این ویژگیهای منحصر بفرد می تواند سیستم عامل برگزیده بسیاری از کاربرها و شرکتهای تجاری در نظر گرفته شود که به خوبی جوابگوی نیازهای آنها خواهد بود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *