به زود وب خوش آمدید

HTTP2 چیست

مدیر سایت مدیر سایت
۱۵ مهر ۱۳۹۹
۰
4684
HTTP2 چیست

HTTP2 چیست : HTTP پروتکل ای شبکه‌ای است که کاربرد آن ارسال request و دریافت responseدر شبکهٔ جهانی وب(World Wide Web) است.اولین نسخه مستند HTTP در سال ۱۹۹۱ با نام HTTP0.9 منتشر شد که بعداً منجر به معرفی و شناسایی رسمی HTTP1.0 در سال ۱۹۹۶ شد. HTTP1.1 در سال ۱۹۹۷ دنبال شد و از آن زمان بهبودهای چندانی نداشته است و این در حالی است که HTTP/2 آخرین مرحلهٔ تکاملی این پروتکل انتقال ابر متن است که در نهایت این تکنولوژی جدید جایگزین HTTP/1.1 خواهد شد. نسخهٔ HTTP/2 در مقایسه با نسخهٔ قدیمی‌تر این پروتکل دارای مزایای بسیاری است که در این مقاله قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم.

 

what-is-http2

 

HTTP2 اواسط سال ۲۰۱۵ به‌عنوان یک استاندارد عرضه شد و اغلب مرورگرها تا انتهای سال از آن پشتیبانی کردند. HTTP2 هم‌اکنون بر شیوه‌ی کار اینترنت و روش ارتباط اپلیکیشن‌ها با یکدیگر تأثیر گذاشته است.HTTP2 بر پروتکل SPDY (پرسرعت) بنا شده است. SPDY یک پروژه‌ی آزمایشی متن‌باز است که توسط گوگل برای حل بعضی مشکلات و محدودیت‌های HTTP1.1 آغاز شد.گروه SPDY ابتدا توسط تعدادی از مهندسین گوگل توسعه یافت و پلتفرم http/2 را ایجاد کردند.
اکثر مرورگرهای اینترنتی از http/2 پشتیبانی می کنند و سرورهای بیشتری نیز هر روز به این مورد اضافه می گردند.HTTP2 امکان استفاده‌ی بهینه‌تر از منابع شبکه را فراهم می‌کند و ازطریق فشرده‌سازی فیلد هدر و امکان مبادله‌ی هم‌زمان در یک اتصال، تأخیر را کاهش می‌دهد.همچنین امکان پردازش بهینه‌ی پیغام‌ها را ازطریق فریم‌بندی باینری پیغام فراهم می‌کند.این پروتکل به سرور ها اجازه می دهد که به صورت فعال به کش کاربران پاسخ دهند.
به عنوان مثال: قابلیت Server Push با HTTP / 2 به سرورها اجازه می دهد تا با محتوای کامل یک صفحه به غیر از اطلاعات موجود در حافظه cache مرورگر ، پاسخ دهند. پروتکل http/2 موجب کاهش زمان بارگذاری سایتها به واسطه ارتقای کیفیت ارتباط بین مرورگر و سرور می شود.
تغییرات HTTP / 2 برای حفظ قابلیت همکاری و سازگاری با HTTP1.1 طراحی شده اند. انتظار می رود مزایای HTTP / 2 بر اساس آزمایش های دنیای واقعی با گذشت زمان افزایش یابد و توانایی آن در پرداختن به موضوعات مربوط به عملکرد در مقایسه با HTTP1.1 در عملکرد واقعی در طولانی مدت تأثیر زیادی خواهد داشت.
توجه به این نکته مهم است که نسخه جدید HTTP به عنوان نسخه الحاقی(extension) نسخه قبلی خود به کار می رود و انتظار نمی رود به این زودی ها جایگزین HTTP1.1 شود. پیاده سازی HTTP / 2 پشتیبانی خودکار از همه انواع رمزگذاری موجود با HTTP1.1 را امکان پذیر نمی کند ، اما قطعاً در آینده نزدیک راه را برای گزینه های بهتر یا به روزرسانی های سازگاری رمزگذاری اضافی باز می کند. با این حال مقایسه ویژگی مانند HTTP / 2 در مقابل HTTP1 و SPDY در مقابل HTTP / 2 فقط آخرین پروتکل برنامه را از نظر عملکرد ، امنیت و قابلیت اطمینان به عنوان برنده ارائه می دهد.

HTTP2 چیست

 

همه پیشرفت های عملکرد در هسته HTTP / 2 ، لایه جدید کادربندی دودویی(binary framing layer) وجود دارد که نحوه کپسوله سازی و انتقال پیام های HTTP بین کلاینت و سرور را تعیین می کند.
در نظر داشته باشید که مزایای انتقال به http/2 شامل همه دستگاه ها می شود و مانند دیگر تکنولوژی ها مانند AMP شامل یک دستگاه به خصوص نمی باشد. پروتکل http/2 و قابلیت AMP می توانند در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند، اما مزایای http/2 تنها محدود به موبایل ها نخواهد بود.

http2 چیست و چگونه وبسایت را به http/2 ارتقا دهیم؟

در ابتدا حتما وب سایت می بایست بر روی پروتکل https باشد.اهمیت انتقال به http/2 وقتی نمایان می شود که این پروتکل سریعترین و امن ترین پروتکل حال حاضر است.
در صورت استفاده از HTTPS تنها نیاز است که نرم افزار سرور خود را به آخرین نسخه به روز رسانی نمائید. در حقیقت ممکن است پروتکل http/2 بدون اینکه از آن آگاه بوده باشید، برای شما فعال شده باشد. جهت بررسی نمودن این مسئله از SPYDCheck استفاده کنید.
با بررسی به نرم افزار  آمارگیر سایت ، از مرورگر کاربران خود می توانید مطلع شوید. احتمالا اغلب آنها از مرورگرهای سازگار با http/2 مانند کروم، فایرفاکس و Microsoft Edge وارد سایت می شوند. اکثر مرورگرهای امروزی از http/2 پشتیبانی می کنند. بنابراین تنها نیاز به تغییرات در وبسایت شما می باشد.اگر وبسایتی از http/2 پشتیبانی کرده و مرورگری با حداکثر پشتیبانی از http 1.1 وارد آن شود، متعاقبا وبسایت نیز با همان سیستم http 1.1 به آن پاسخ خواهد داد.
بنابراین نیازی به برگشت به عقب برای سایت های ارتقا داده شده نیست. تاثیر روی سئو غیر مستقیم خواهد بود، اما این مسئله توسط گوگل حس شده و جز سیگنال های مثبت سئو سایت محسوب می شود که در رتبه بندی نیز بی تاثیر نخواهد بود.

 

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *