به زود وب خوش آمدید

DNS چیست و چگونه کار میکند؟

مدیر سایت مدیر سایت
۲۳ مهر ۱۳۹۹
۰
7069
DNS چیست و چگونه کار میکند؟

Domain Name System (DNS) همانند دفترچه تلفن اینترنت است.شما نام شخص را به خاطر دارید اما شماره تلفن او را نمی دانید پس به سراغ دفترچه تلفن می روید و با استفاده از اسم شخص مورد نظر، تلفن آن را پیدا می کنید. کاربران از طریق نام دامنه مانند zoodweb.com و … به اطلاعات مورد نظر به صورت آنلاین دسترسی پیدا می کنند. مرورگرهای وب از طریق آدرس های پروتکل اینترنت (IP) با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. DNS نام دامنه را به آدرس IP ترجمه می کند تا مرورگرها بتوانند آنها را لود کنند.

هر سیستم متصل به اینترنت دارای یک آدرس IP منحصر به فرد است که ماشین های دیگر از آن برای یافتن سیستم استفاده می کنند. سرورهای DNS نیاز به  خاطر سپردن آدرس های IP مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ (در IPv4) یا آدرس های IP پیچیده تر و جدیدتر مانند ۲۴۰۰: cb00: 2048: 1 :: c629: d7a2 (در IPv6) را از بین می برند.

DNS چیست و چگونه کار میکند؟

DNS چیست و چگونه کار می کند؟

فرآیند DNS شامل تبدیل نام هاست (مانند www.zoodweb.com) به آدرس IP  سیستم (مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱) است. در اینترنت به هر سیستم یک آدرس IP داده می شود و این آدرس برای یافتن سیستم اینترنتی ضروری است – مانند آدرس خیابان برای یافتن خانه خاصی استفاده می شود.

برای درک روند DNS، مهم است که در مورد اجزای سخت افزاری مختلفی که یک درخواست DNS باید بین آنها منتقل شود، اطلاعات کسب کنید. برای مرورگر وب، جستجوی DNS “در پشت صحنه” اتفاق می افتد و به غیر از درخواست اولیه، نیازی به تعامل با کامپیوتر کاربر نیست.

DNS چیست و آیا DNS سرور ها در لود یک صفحه وب دخیل هستند:

۱. DNS recursor : می توان این مرجع را یک کتابدار دانست که از او خواسته می شود کتاب خاصی را در جایی از کتابخانه پیدا کند. DNS recursor سروری است که برای دریافت درخواست از سیستم های کلاینت از طریق برنامه هایی مانند مرورگرهای وب، طراحی شده است. به طور معمول recursor مسئول انجام درخواست های اضافی به منظور جلب رضایت درخواست DNS کاربر است.

 

۲. Root nameserver : روت سرور اولین قدم در ترجمه (حل و فصل) نام هاست و قابل خواندن به آدرس IP است. می توان مانند یک فهرست در کتابخانه فکر کرد که به رک های مختلف کتاب اشاره دارد – معمولاً به عنوان مرجعی برای مکان های خاص دیگر عمل می کند.

 

۳. TLD nameserver : سرور دامنه سطح بالا (TLD) را می توان یک مجموعه خاص از کتابها در کتابخانه دانست. این سرور نام مرحله بعدی در جستجوی آدرس IP خاص است و آخرین قسمت نام هاست را میزبانی می کند (در zoodweb.com،سرور TLD همان “com”است)

 

۴. Authoritative nameserver : این سرور نام نهایی را می توان به عنوان یک فرهنگ لغت بر روی مجموعه ای از کتاب ها تصور کرد که در آن یک نام خاص می تواند به تعریف خود ترجمه شود. authoritative nameserver آخرین مرحله در جستجوی server name است. اگر authoritative nameserver نام به رکورد درخواستی دسترسی داشته باشد، آدرس IP مربوط به hostname درخواستی را به DNS Recursor (کتابدار) که درخواست اولیه را ارائه داده است بازمی گرداند.

مراحل جستجوی DNS چیست؟

در بیشتر شرایط DNS مربوط به ترجمه یک نام دامنه به آدرس IP مناسب است.

توجه: غالباً اطلاعات DNS lookup به صورت محلی در داخل کامپیوتر جستجوگر یا از راه دور در زیرساخت DNS ذخیره می شود. به طور معمول ۸ مرحله در جستجوی DNS وجود دارد. وقتی اطلاعات DNS کش می شوند، مراحل جستجوی DNS حذف می شوند که باعث سریعتر شدن آنها می شود.

۸ مرحله در DNS lookup :

– با تایپ ‘example.com’در مرورگر وب ،درخواست به اینترنت می رود و توسط DNS recursive resolver دریافت می شود.

–  سپس سرور نام ریشه DNS را بررسی می کند.

– سپس سرور root با آدرس دامنه سطح بالا (TLD) DNS سرور (مانند .com یا .net) ، که اطلاعات دامنه های خود را ذخیره می کند ، به resolver پاسخ می دهد. هنگام جستجو به طور مثال: com.، درخواست ما به سمت com TLD. است.

– سپس راه حل درخواستی از TLD دات کام می کند.

– سپس سرور TLD با آدرس IP سرور نام دامنه، example.com پاسخ می دهد.

– سرانجام ، recursive resolver پرسشی را به سرور نام دامنه ارسال می کند.

– سپس آدرس IP به عنوان مثال com. از سرور نام به resolver برگشت داده می شود.

– سپس resolver DNS با آدرس IP دامنه درخواست شده در ابتدا به مرورگر وب پاسخ می دهد.

هنگامی که ۸ مرحله جستجوی DNS آدرس IP را برای مثال com. بازگرداند ، مرورگر می تواند درخواست صفحه وب را انجام دهد:

– مرورگر درخواست HTTP را به آدرس IP می دهد.

– سرور در آن IP صفحه وب را برای نمایش در مرورگر برمی گرداند (مرحله ۱۰).

DNS چیست و چگونه کار میکند؟

DNS resolver چیست

DNS resolver اولین توقف در جستجوی DNS است و مسئولیت رسیدگی به مشتری را که درخواست اولیه را انجام داده است، بر عهده دارد. resolver توالی سوالات را شروع می کند که در نهایت منجر به ترجمه URL به آدرس IP لازم می شود.

توجه: یک جستجوی معمولی DNS بدون کش شامل هر دو پرسش و پاسخ recursive و تکراری است.

DNS چیست و چگونه کار میکند؟

۳ نوع درخواست DNS : 

Recursive query : در یک پرسش بازگشتی(recursive) ، سرویس گیرنده DNS ایجاب می کند که یک سرور DNS (معمولاً یک حل کننده بازگشتی DNS) درصورتی که حل کننده نتواند رکورد را پیدا کند، با رکورد منبع درخواستی یا پیام خطا به مشتری پاسخ دهد.

Iterative query : در این شرایط سرویس گیرنده DNS به یک سرور DNS اجازه می دهد بهترین جواب ممکن را برگرداند. اگر سرور مورد پرسش DNS مطابقت با نام درخواست را نداشته باشد، ارجاع را به یک سرور DNS معتبر برای سطح پایین تری از فضای نام دامنه باز می گرداند. سپس کاربر DNS از آدرس ارجاع پرس و جو می کند. این فرایند با سرورهای اضافی DNS در زنجیره پرس و جو ادامه می یابد تا زمانی که خطا یا وقفه زمانی رخ دهد.

Non-recursive query : این معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که کاربر resolver DNS از یک سرور DNS برای رکوردی پرس و جو کند که به آن دسترسی دارد یا به دلیل معتبر بودن رکورد یا وجود رکورد در داخل کش آن. به طور معمول ، یک سرور DNS سوابق DNS را برای جلوگیری از مصرف پهنای باند اضافی و بارگیری در سرورهای بالادست ، ذخیره می کند.

 

Browser DNS caching

مرورگرهای وب مدرن به طور پیش فرض برای ذخیره کش رکوردهای DNS برای مدت زمان مشخصی طراحی شده اند. هدف در اینجا واضح است؛ هرچه cach DNS به مرورگر وب نزدیکتر شود برای بررسی کش و درخواست صحیح از آدرس IP ، مراحل پردازش کمتری باید انجام شود. هنگامی که برای رکورد DNS درخواست می شود ، کش مرورگر اولین مکانی است که برای رکورد درخواستی بررسی می شود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *