به زود وب خوش آمدید

CDN چیست؟

مدیر سایت مدیر سایت
۸ تیر ۱۳۹۹
۰
6171
CDN چیست؟

CDN چیست؟ : شبکه تحویل محتوا (CDN) به یک گروه سرور توزیع شده از لحاظ جغرافیایی اشاره دارد که با هم کار می کنند تا بتوانند سریع محتوای اینترنتی را ارائه دهند.

CDN به شما امکان می دهد تا سریعاً موارد نیاز برای بارگذاری محتوا را به اینترنت ، از جمله صفحات HTML ، پرونده های Javascript ، برگه های سبک ، تصاویر و فیلم ها منتقل کنید. محبوبیت خدمات CDN همچنان رو به رشد است و امروزه بیشتر ترافیک وب به CDN ها اعم از ترافیک سایت های مهم مانند Facebook ، Netflix و Amazon می پردازد.

آیا CDN همان میزبان وب است؟

در حالی که CDN حاوی محتوا نیست و نمی تواند نیاز به میزبانی مناسب را جایگزین کند ، به حافظه نهان یا همان کش (cache) و شبکه کمک می کند ، که باعث بهبود عملکرد وب سایت می شود. با استفاده از حافظه پنهان یا همان cache برای بالا بردن سرعت سایت، جلوگیری از قطع سرویس و بهبود امنیت ، CDN گزینه محبوب برای این مورد می باشد.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

در حالی که مزایای استفاده از CDN بسته به سایت و کسب وکار متفاوت است ، بسیاری از مزایا برای اکثر کاربران به ۴ مؤلفه مختلف قابل تقسیم است:

۱. بهبود زمان بارگذاری وب سایت – نمایش صفحات وب در سیستم بازدید کنندگان به دلیل لود داده ها از نزدیک ترین cdn  ، CDN می تواند نرخ کندی را کاهش داده و میزان زمانی را که مردم در سایت می گذرانند را افزایش دهد. به عبارت دیگر ، یک وب سایت سریعتر به این معنی است که تعداد بیشتری بازدید کننده باقی بماند و مدت زمان بیشتری را حفظ کند.

۲. کاهش هزینه های حمل و نقل – هزینه های مصرفی هزینه اصلی برای میزبانی وب برای وب سایت ها است. با ذخیره سازی و بهینه سازی دیگر ، CDN ها می توانند مقدار داده هایی را که سرور برای تهیه آن نیاز دارد ، کاهش دهند و این باعث می شود هزینه میزبانی وب برای صاحبان وب سایت کاهش یابد.

۳. افزایش در دسترس بودن و سرعت بخشیدن به محتوا – عدم توانایی در مقابله با مقدار زیادی ترافیک یا سخت افزار می تواند عملکرد طبیعی یک وب سایت را مختل کند. به لطف ماهیت توزیع شده آنها ، CDN می تواند ترافیک بیشتری را تحمل کند و در مقابل سخت افزارهای بسیاری از سرورها نیز مقاومت کند.

۴. بهبود امنیت وب سایت – CDN می تواند امنیت را با کاهش DDoS ، بهبود گواهی های امنیتی و بهینه سازی های دیگر بهبود بخشد.

CDN چگونه کار می کند؟

در هسته آن ، CDN شبکه ای از سرورها است که به هم وصل می شوند و می توانند محتوا را با سرعت ، ارزان ، قابل اطمینان و ایمن در دسترس قرار دهند. برای بهبود سرعت و اتصال ، CDN سرورها را بین نقاط تبادل بین شبکه های مختلف قرار می دهد.

این نقاط تبادل اینترنت (IXPs) مکانهای اصلی اتصال دهنده های مختلف اینترنت به منظور ایجاد ترافیک ناشی از شبکه های مختلف خود به یکدیگر هستند. با اتصال به این مکان های پر سرعت و بسیار به هم پیوسته ، ارائه دهنده CDN می تواند با ارائه داده های پر سرعت ، هزینه ها و زمان حمل و نقل را کاهش دهد.

 

CDN با قرار دادن سرورها در IXP ، بهینه سازی زیادی را برای انتقال داده های مشتری / سرور استاندارد انجام می دهد. CDN مراکز داده را در سرتاسر جهان در مکانهای استراتژیک مستقر می کند ، امنیت را تقویت می کند و برای نجات انواع نارسایی و احتقان اینترنت طراحی شده است.

تأخیر – CDN هنگام بارگیری وب سایت چگونه بهبود می یابد؟

در مورد بارگیری محتوا در وب سایت ها ، کاربران کند می شوند وقتی سایت سرعت می یابد. خدمات CDN به روش های زیر به کاهش زمان بار کمک می کند:

  • طبیعت جهانی توزیع CDN به معنای کاهش فاصله بین کاربران و منابع وب سایت است. CDN به جای اتصال به جایی که ممکن است سرور مبتنی بر وب باشد ، به کاربران امکان می دهد تا به یک مرکز داده جغرافیایی نزدیکتر وصل شوند. کمتر مسافرت به معنی سرویس سریعتر است.
  • تجهیزات و بهینه سازی نرم افزار مانند توازن بار مؤثر و هارد دیسک ها کمک می کند تا داده ها با سرعت بیشتری به مشتریان برسند.
  • CDN می تواند با تغییر اندازه دیتا با استفاده از تاکتیک هایی از قبیل به حداقل رساندن و فشرده سازی دیتا، میزان داده هایی را کاهش دهد. اندازه کوچکتر دیتا به معنی سرعت سریعتر است.
  • CDN ها همچنین می توانند سایت هایی را که از گواهینامه های TLS / SSL استفاده می کنند ، اتصال مجدد اتصال و فعال کردن TLS برای راه اندازی های جعلی را سرعت بخشند.

قابلیت اطمینان و افزونگی – چگونه یک وب سایت CDN همیشه با اینترنت سازگار است؟

Uptime برای هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد ، یک جزء مهم است. دستگاه ها و نقص در ترافیک ، در نتیجه حملات مخرب یا افزایش محبوبیت ، خرابی وب سرور را دارند و از دسترسی کاربران به سایت یا سرویس جلوگیری می کنند. یک CDN  دارای چندین ویژگی است که مدت زمان را به حداقل می رساند:

  • تعادل بار ، ترافیک شبکه را به طور مساوی در چندین سرور توزیع می کند و باعث افزایش سریع ترافیک می شود.
  • خرابی هوشمند خدمات بی وقفه ای را ارائه می دهد ، حتی اگر CDN به یک یا چند سرور مراجعه کند به دلیل نقص سخت افزاری از کار خارج است. عدم موفقیت می تواند ترافیک را به سرورهای عامل دیگر توزیع کند.
  • اگر کل مرکز داده دارای مشکلات فنی باشد ، مسیریابی Anycast از ترافیک به مرکز داده دیگر منتقل می شود ، که باعث از دست رفتن کاربران در وب سایت نمی شود.

امنیت داده ها – چگونه CDN از داده ها محافظت می کند؟

امنیت اطلاعات بخشی جدایی ناپذیر از CDN است. CDN می تواند گواهینامه های TLS / SSL را در اختیار سایت قرار دهد ، که استاندارد بالایی از احراز هویت ، رمزگذاری و یکپارچگی را ارائه می دهد. نگرانی های امنیتی پیرامون CDN ها را بررسی کنید و آنچه را می توان برای اطمینان از محتوا انجام داد ، بررسی کنید.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *