به زود وب خوش آمدید

IPFS چیست و چرا مهم است؟

مدیر سایت مدیر سایت
۱۸ فروردین ۱۴۰۰
۰
29602
IPFS چیست و چرا مهم است؟

IPFS مخفف InterPlanetary File System است که یک سیستم غیرمتمرکز file-sharing است و به دنبال بهبود اینترنت برای نسل های آینده است. پروژه منبع آزاد (open-source) جایگزینی برای سیستم های ذخیره سازی مبتنی بر ابر (cloud-based storage) ارائه می دهد، جایی که داده های وب ما در حال حاضر ذخیره می شود.حال می بایست بررسی شود که IPFS چیست و چرا مهم است؟

با IPFS دیگر لازم نیست به پروتکل های کند، آسیب پذیر و متمرکز مانند HTTP اعتماد کنید زیرا در عوض محتوا در شبکه های همتا (P2P) آن در دسترس قرار می گیرد.

در اینجا پروتکل IPFS چیست و چرا مهم است و دلیل تفاوت آن با سایر پروتکل های اینترنتی را بررسی خواهیم کرد.

پروتکل های HTTP ، HTTPS و IPFS

قبل از توضیح تفاوت بین HTTP ، HTTPS و IPFS ، باید منظور ما از “پروتکل” را بفهمیم. اساساً ، پروتکل مجموعه قوانینی است که ما برای اهداف ارتباطی استفاده می کنیم.

بگذارید بگوییم شما بدون اینکه بتوانید به زبان فرانسه صحبت کنید در تعطیلات به پاریس سفر می کنید. اگر کتاب راهنمای فرانسه را به همراه نداشته باشید، ممکن است به مشکلات زیادی در زمان خرید و یا سیاحت برخورد نمائید. پروتکل شما را ملزم می کند که فرانسوی صحبت کنید.جهت اطلاعات بیشتر از می توانید به مقاله پروتکل چیست؟ مراجعه نمائید.

زمانی که نوبت به وب می رسد، چندین پروتکل وجود دارد که برای اهداف ارتباطی استفاده می شود. شناخته شده ترین پروتکل های اینترنتی HTTP و HTTPS هستند.

HTTP چیست؟

HTTP مخفف HyperText Transfer Protocol است یک پروتکل ارتباطی است که توسط تیم برنرز لی در سال ۱۹۸۹ ایجاد شد و در سال ۱۹۹۶ توسط بیشتر مرورگرهای وب تصویب شد.

این پیشوند قبل از نام دامنه به صورت پیش فرض قرار می گیرد به طور مثال http://example.com

HTTPS چیست؟

HTTPS مخفف Hypertext transfer protocol secure نسخه رمزگذاری شده HTTP است و پروتکل اصلی است که برای ارسال داده های حساس بین مرورگر و وب سایت استفاده می شود.

پروتکل HTTPS به شما امکان می دهد شماره کارت اعتباری و یا امور بانکی را به صورت ایمن انجام دهید.جهت اطلاعات بیشتر لطفا به مقاله HTTPS چیست؟ مراجعه نمائید.

اگر از مرورگر Chrome استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که وب سایت های بدون HTTPS که در حقیقت از SSL استفاده نمی کنند را متفاوت نمایش می دهد.

IPFS چیست و چگونه کار می کند؟

IPFS چیست و چرا مهم است

 

IPFS مخفف InterPlanetary File System است یک سیستم فایل توزیع شده توسط peer-to-peer (P2P) است که توسط خوان بنت در سال ۲۰۱۵ ایجاد شده است و به دنبال چالش کشیدن وب تحت مدیریت HTTP است.

هنگامی که به یک وب سایت مراجعه می کنید، یک سرور متمرکز متن، تصاویر و فیلم های سایت را با استفاده از پروتکل HTTP یا HTTPS به دستگاه شما منتقل می کند.

IPFS چیست؟!

در مقابل، IPFS منبع باز است و از چندین nodes استفاده می کند تا همان اطلاعات را سریعتر به شما ارائه دهد. همچنین باعث کاهش استفاده از پهنای باند شما می شود و از ذخیره سازی فایل های تکراری جلوگیری می کند.

نحوه کار IPFS مانند BitTorrent (بزرگترین شبکه توزیع شده در جهان) است که به صورت همتا کار می کند.

IPFS به دنبال ایجاد یک وب دائمی و توزیع شده است. این کار را با استفاده از یک سیستم content-addressed به جای سیستم HTTP’s location-based انجام می دهد.

درخواست HTTP مانند آدرس روبرو می باشد. http://10.20.30.40/folder/file.txt

درخواست IPFS مانند آدرس روبرو می باشد. ipfs/QmT5NvUtoM5n/folder/file.txt/

IPFS به جای استفاده ازlocation address ، از address the content استفاده می کند. این کار با استفاده از یک هش رمزنگاری بر روی یک فایل انجام می شود و از آن به عنوان آدرس استفاده می شود.هر فایل دارای یک هش است.

IPFS چیست و چرا مهم است؟

برای ذخیره اطلاعات، IPFS از یک جدول توزیع شده هش یا DHT استفاده می کند. هنگامی که هش داریم، از شبکه همتا که از محتوای موجود در آن هش برخوردار است.

داده ها بین node های شبکه با استفاده از مکانیزم های مشابه BitTorrent منتقل می شوند. کاربری که به دنبال برخی از مطالب در وب IPFS است کاربرانی را پیدا می کند که به آن محتوا دسترسی دارند سپس بیت های کوچکی از مطالب را از کسانی که آن فایل را دارند دانلود می کنند.

به طور خلاصه کاربردهای استفاده از IPFS

  • تاریخچه فایل‌ها در این سیستم ذخیره می‌شود و همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.
  • با توجه به اینکه این یک سیستم غیرمتمرکز است پس هیچ سرور به عنوان مرکزی وجود ندارد پس فیلتری اتفاق نخواهد افتاد.
  • این سیستم جهت اشتراک گذاری فایل ها استفاده می شود.
  • با استفاده از تابع هش امکان آپلود فایل های تکراری وجود نخواهد داشت.

IPFS و Blockchains

حال به پاسخ سوال IPFS چیست و چرا مهم است؟ می رسیم .به دلیل شباهت در ساختار این دو  IPFS و بلاکچین ها می توانند به خوبی با هم کار کنند. در حقیقت خوان بنت مخترع IPFS این را “یک ازدواج عالی” می نامد. IPFS یکی از چند پروژه است که بخشی از گروهی به نام Protocol Labs است که توسط Benet نیز تأسیس شده است. برخی از پروژه های آزمایشگاه های پروتکل که با IPFS ارتباط نزدیکی دارند.

IPLD مخفف Inter-Planetary Linked Data است.IPLD یک مدل داده برای ساختارهای توزیع شده مانند زنجیره بلوک است. این مدل امکان ذخیره و دسترسی آسان داده های blockchain از طریق IPFS را فراهم می کند. به کاربرانی که مایل به ذخیره داده های IPFS هستند با Filecoin پاداش داده می شود. IPLD به کاربران امکان می دهد تا با چندین blockchain تعامل یکپارچه داشته باشند و با Ethereum و Bitcoin سازگار شده است.

IPFS و سایر پروژه های آزمایشگاه های پروتکل ذاتاً بلند پروازانه هستند. ایده یک وب دائمی، پایدار و کارآمد بدون شک اهداف مخترعین اصلی پروتکل های اینترنتی می باشد. با این حال، با گذشت زمان و تغییر استفاده ما از وب، نقاط ضعف در این پروتکل ها مشهود شد. اگرچه مراحل اولیه خود را طی می کند اما IPFS نوید بخشی از یک پشته جدید فناوری غیرمتمرکز را می دهد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *