به زود وب خوش آمدید

بهینه سازی سرعت سایت در GTmetrix

مدیر سایت مدیر سایت
۷ تیر ۱۳۹۹
۰
4210
بهینه سازی سرعت سایت در  GTmetrix
رعایت اصول سئو به منظور بهینه سازی سایت، یکی از ضروریات و الزامات در مبحث کسب و کار می باشد. عوامل متعددی در مبحث سئو وجود دارد که از این جمله می توان به نوع محتوا، کلمات استفاده شده در محتوا و لینک های وارد شده به وبسایت اشاره کرد.

یکی از مهمترین فاکتور های موجود در این زمینه، سرعت سایت می باشد، به طوری که هر چه سرعت بارگذاری وب سایت بالاتر باشد، سایت امتیاز بالاتری را در سئو دریافت خواهد کرد. به منظور شناخت و رفع ایراداتی که مربوط به سرعت سایت شما می باشد، ابزار های بسیار گسترده ای وجود دارد که یکی از بهترین و کاربردی ترین ابزار ها، ابزار جی تی متریکس (GTmetrix) می باشد. این ابزار یکی از بهترین خدمات ارائه شده توسط دو شرکت معتبر گوگل و یاهو در جهت بهینه سازی سایت محسوب می گردد.

ابزار جی تی متریکس

این ابزار در واقع یک وبسایت اینترنتی است که از طریق آدرس www.GTmetrix.com قابل دسترسی است. این وبسایت در واقع امکان تجزیه و تحلیل سرعت بارگذاری وبسایت را در اختیار قرار می دهد که با استفاده از اطلاعات حاصل شده می توان بهینه سازی سایت را انجام داد. این سایت برای هر یک از انواع فایل که در یک وب سایت بارگذاری می شود، معیار ها و پارامتر هایی را در نظر گرفته و طبق این معیار ها، تمامی فایل هایی که در وبسایت در هنگام باز شدن آن در مرورگر مورد بارگذاری قرار می گیرند را بررسی می کند و برای هر یک از معیارهای در نظر گرفته شده برای وبسایت امتیازی را به صورت درصد اعطا می کند که  با استفاده از امتیازی که برای هر یک از معیار ها در نظر گرفته شده است و همچنین اطلاعات اضافی دیگر همچون تاریخچه بررسی سایت، می توانید اقدام به بهینه سازی سایت کرد.

مزایای ابزار جی تی متریکس

  • تجزیه و تحلیل وب سایت مورد نظر از لحاظ سرعت بارگذاری
  • ارائه مجموعه ای از نواقص و ایراداتی که سرعت سایت را کاهش می دهند
  • ارائه مجموعه ای از بهترین راه حل هایی که با توجه به نتیجه تجزیه و تحلیل وب سایت و همچنین نواقص مشاهده شده در آن، تعیین شده اند و باعث بهینه سازی سایت می شوند.
  • ارائه نتایج ارزیابی و نواقص کشف شده در وبسایت به صورت کاملا تفکیک شده نسبت به هر بخش از وبسایت
  • امکان تجزیه و تحلیل وب سایت مورد نظر به صورت بازه های منظم روزانه، ماهانه و سالانه

نحوه استفاده از ابزار GTmetrix به منظور بهینه سازی سایت

به منظور استفاده از این ابزار جهت بهینه سازی سایت، ابتدا باید وارد وبسایت مورد نظر شده و در کادر مشخص شده، آدرس سایتی که قصد تجزیه و تحلیل آن را از لحاظ سرعت دارید، وارد کنید و کلید Analyze را انتخاب کنید. در مثال زیر آدرس وب سایت گوگل وارد شده است:

بعد از مدت کمی تجزیه و تحلیل وبسایت انجام شده و در چنین صفحه ای نتایج به شما نشان داده خواهد شد:

میانگین تمامی این معیار های ذکر شده در کادر Performance Scores قرار گرفته است. این کادر شامل دو قسمت می باشد:

Page Speed Score:  میزان سرعت سایت را نمایش داده و از طریق الگوریتم های گوگل حاصل شده است.

YSlow Score: میانگین بهینه سازی سایت را نشان داده که در واقع بهینه بودن فایل های سایت را نشان می دهد و از طریق الگوریتم های یاهو حاصل شده است.

در کادر دیگری در همین قسمت که نامش Page Details است، آمار مربوط به زمان بارگذاری، حجم صفحه مورد نظر و تعداد درخواست هایی که برای این سایت ارسال شده است، می باشد.

زمان بارگذاری، کل مدت زمانی است که از اولین درخواست شروع شده و تا بارگذاری تمام فایل های صفحه مورد نظر ادامه دارد. حجم صفحه مورد نظر، حجم تمام فایل هایی است که در سایت مورد نظر بارگذاری شده است. منظور از تعداد درخواست ها، درخواست هایی است که برای بارگذاری هر فایل در وبسایت ارسال می شود، که در صورتی که تعداد این درخواست ها کمتر باشد، باعث بهینه سازی سایت می گردد.

مهمترین معیار های ابزار جی تی متریکس به منظور بهینه سازی

مجموعه معیار های این ابزار در دو قسمت PageSpeed و Yslow قرار گرفته اند که در ادامه هر یک از این معیار هایی که به منظور بهینه سازی سایت مورد استفاده قرار می گیرند ذکر شده است:

PageSpeed

این قسمت شامل معیار هایی است که به سرعت سایت مربوط می شود که مهمترین معیار های این بخش شامل این موارد می شوند:

Defer parsing of JavaScript: میزان بهینه بودن فایل های جاوا اسکریپت سایت را نشان داده که به صورت کلی باعث نمایش سریعتر و بهینه سازی سایت می گردد.

Optimize the order of styles and scripts: این قسمت بیانگر میزان بهینه بودن کد هایی است که به زبان های CSS و جاوا اسکریپت در سایت استفاده شده است.

Optimize images: این قسمت میزان بهینه بودن تصاویر سایت از لحاظ حجم و ابعاد را نشان می دهد. به منظور بهینه سازی سایت، باید تصاویر در قالب استاندارد وب باشند.

Specify a cache validator: فایل هایی که در کش شدن آن ها نقص وجود دارد را مشخص می کند.

Minimize redirects: این معیار تعداد فایل های جاوا اسکریپت و CSS را نشان داده که هر چه تعداد آن ها کمتر باشد تعداد درخواست ها به سایت کاهش یافته و باعث بهینه سازی سایت می شود.

Avoid bad requests: این پارامتر تعداد درخواست هایی را نشان می دهد که به صورت اشتباه به سایت ارسال شده اند.

Enable gzip compression: این معیار استفاده از قابلیت Gzip را که باعث فشرده شدن صفحات سایت شما می شود را نشان داده که این قابلیت سرعت سایت را بالا برده و باعث بهینه سازی سایت می گردد.

Prefer asynchronous resources: بارگذاری صفحه وبسایت از هدر آغاز شده و به ترتیب به سمت پایین صفحه پیش می رود، هر چه هدر کمتر باشد صفحه سریعتر بارگذاری می گردد.

Leverage Browser Caching: بارگذاری صفحه سایت شما به صورت کش شده از داخل مرورگر بازدید کننده.

Yslow
این بخش شامل معیار هایی است که نشان می دهند کدام بخش از فایل های سایت سبب کند شدن شده است که مهمترین معیار های این بخش شامل :

Make fewer HTTP requests: این معیار باعث کاهش تعداد درخواست های ارسالی به سرور می گردد.

Use cookie-free domains: در این معیار فایل هایی که ثابت هستند از یک بخش مجزا مانند ساب دامنه دریافت می شوند که این اقدام باعث بهینه سازی سایت می گردد.

Reduce DNS lookups: به منظور افزایش سرعت و بهینه شدن سایت باید تعداد دامنه های مجزا را در وبسایت کاهش داد.

Minify JavaScript and CSS: به منظور فشرده کردن فایل های جاوا اسکریپت و CSS، مورد استفاده قرار می گیرد.

Make AJAX cacheable: این معیار میزان استفاده شما از کش برای حالاتی است که از قابلیت AJAX در وبسایت خود بهره برده اید.

Remove duplicate JavaScript and CSS: در مواردی برخی از فایل های جاوا اسکریپت و CSS از چندین آدرس و به صورت تکراری بارگذاری می شوند که هر چه این میزان بیشتر باشد بهینه سازی سایت را با مشکل مواجه می کند.

Use GET for AJAX requests: در صورتی که برای موارد استفاده از AJAX از متد POST استفاده شده باشد امتیاز سایت پایین می آید برای این منظور باید در این حالت ها از معیار GET بهره برد.

Reduce cookie size: این معیار برای کم کردن حجم کوکی های مورد استفاده در سایت کاربرد دارد و هر چه حجم کوکی ها کمتر باشد سرعت سایت بیشتر خواهد شد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *