به زود وب خوش آمدید

نصب داکر در ویندوز

مدیر سایت مدیر سایت
۱ شهریور ۱۳۹۹
۰
15528
نصب داکر در ویندوز

Docker Desktop برای اجرا در ویندوز ۱۰ طراحی شده است. نصب داکر در ویندوز از مجازی سازی و شبکه سازی Hyper-V ویندوز استفاده می کند که سریعترین و مطمئن ترین روش برای توسعه برنامه های Docker در ویندوز است. Docker Desktop برای ویندوز از اجرای کانتینرهای Linux و Windows Docker پشتیبانی می کند.همچنین Docker ابزاری است که برای ایجاد، استقرار و اجرای اپلیکیشن ها با استفاده از کانتینرها استفاده می شود و به توسعه دهندگان اجازه می دهد بدون نگرانی در مورد سیستمی که کد اجرا می شود روی نوشتن کد تمرکز کنند.جهت اطلاعات بیشتر به مقاله داکر (Docker) چیست؟ لطفا مراجعه نمائید.

از همه مهمتر docker منبع باز یا همان open source است. این بدان معناست که هر کس می تواند در صورت نیاز به ویژگی های اضافی که در دسترس نیست به Docker کمک کرده و آن را گسترش دهد تا نیازهای خود را برآورده کند.

Docker یک بستر باز برای توسعه ، shipping و اجرای برنامه ها است. Docker به شما امکان می دهد اپلیکشن های خود را از زیرساخت خود جدا کنید تا بتوانید سریع نرم افزار را به اتمام برسانید. با استفاده از Docker می توانید زیرساخت خود را به همان شیوه هایی که اپلیکشن های خود را مدیریت می کنید انجام دهید. با بهره گیری از روش های Docker برای ارسال ، آزمایش و استقرار سریع کد می توانید تاخیر بین نوشتن کد و اجرای آن در تولید را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

در صورت تهیه سرور مجازی یا همان VPS می توانید به راحتی با مشورت کارشناسان زود وب برنامه داکر را نصب و استفاده نمائید.

نصب داکر در ویندوز

۱.در ابتدا می بایست پیش نیازهای مربوط به داکر در ویندوز مورد نظر نصب و فعال باشد.

  • Windows 10 Pro, Enterprise, or Education
  • Windows Features در Hyper-V

۲. جهت نصب داکر در ویندوز در ابتدا می بایست پکیج نصب را از اینجا دانلود نمائید.
۳. پس از دانلود و نصب آن می بایست سیستم restart گردد،پس از اینکه ویندوز لود شد،در منوی استارت گزینه Docker Desktop را مشاهده خواهید کرد.

نصب داکر در ویندوز

۴. پس از کلیک بر روی گزینه Docker Desktop، آیکون مربوط به داکر در بخش Notifications ظاهر می شود و پس از آماده سازی، به حالت ثابت در می آید و پس از آن می توان از داکر استفاده کرد.

۵. بعد از راه اندازی سرویس، صفحه آموزشی اولیه در Docker Desktop لود خواهد شد و مراحل ساده ای از ساختن یک Image، اجرای آن به عنوان یک کانتینرو push و ذخیره آن در Docker Hub را آموزش می دهد.

۶. پس از نصب داکر با استفاده از ترمینال ویندوز (Command Prompt or PowerShell) می توان دستورات داکر یا همان Docker Client را اجرا کرد. جهت آموزش ساده مراحل بعدی را دنبال بفرمایید.

۷. با وارد کردن دستور ذیل می توانید نسخه نصب شده داکر را مشاهده کنید.

docker --version

۸. جهت دریافت Image مربوط به پروژه Hello-world از Docker Hub و اجرا به عنوان یک کانتینر،

docker run hello-word

۹. پس از اجرای دستور فوق، در ابتدا داکر به دنبال اجرای image مربوط به !Hello-world درون خود سیستم می گردد، اما با توجه به اینکه این image درون خود سیستم وجود ندارد، آن را از مخزن داکر دانلود کرده و سپس آن را اجرا می کند.نتیجه اجرای این پروژه، نمایش عبارت Hello from Docker ! در خروجی صفحه نمایش است.

۱۰. با دستور ذیل لیست image های نصب شده بر روی سیستم را نمایش می دهد.

docker image ls

۱۱. با اضافه کردن help– در انتهای هر دستور، می توان توضیحات بیشتری در مورد آن مشاهده کرد.

docker --help

۱۲. در انتها با دستور ذیل می توان وب سرور nginx را از مخزن اصلی pull و اجرا کرد.

docker run --detach --publish 80:80 --name webserver nginx

۱۳. با وارد کردن آدرس ذیل در مروگر، با صفحه زیر روبرو خواهید شد که صفحه پیش فرض وب سرور nginx است.

http://localhost

آموزش نصب داکر در ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *