به زود وب خوش آمدید

انواع لایسنس های سیستم عامل ویندوز

مدیر سایت مدیر سایت
۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۰
6775
انواع لایسنس های سیستم عامل ویندوز

انواع لایسنس های سیستم عامل ویندوز : لایسنسهای سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت توسط این شرکت از چند کانال مختلف تحت قوانین مختلف ارائه می دهد. این کانال های عبارتند از: FPP (Full Packaged Product)، OEM (Original Equipment Manufacturer) و Volume Licensing

از آنجا که در صورت خرید لایسنسهای سیستم عامل ویندوز حق استفاده شما از سیستم عامل بستگی به نوع لایسنس شما دارد، در مقاله ذیل به ویژگی این مجوزها می پردازیم.

انواع لایسنس های سیستم عامل ویندوز که مایکروسافت برای  ارائه می دهد به سه روش

کلی به فروش می رساند که به شرح زیر می باشند :

 • نسخه OEM یا Originally Equipment Manufacturer :
  نرم افزار OEM نرم افزاری است که هنگام خرید رایانه جدید از قبل نصب می شود. به عنوان مثال : هنگام خرید یک سرور HP،شرکت HP قبل از اینکه این سرور را تحویل بدهد از کمپانی مایکروسافت لایسنس ویندوز سرور را خریداری کرده است و آن را برای بر روی سرور شما نصب می کند.این نسخه از ویندوز را معمولا کمپانی های تولید کننده سخت افزار سرور و PC و لپ تاپ خریداری می کنند;برای مثال شرکت Dell بر روی لپ تاپ های خود که به بازار ارائه می دهد یک نسخه از ویندوز ۱۰ را نصب می کند و تحویل مشتری می دهد.
  همانطور که مشخص می باشد شما به عنوان یک شخص ثالث نمی توانید این محصول مایکروسافت را خریداری کنید. مهمترین مشکلی که در رابطه با محصولات OEM وجود دارد این است که امکان آن را ندارید آن را بر روی سخت افزاری غیر از آنچه که بر روی آن تحویل داده شده است قرار دهید، به این معنی که امکان نصب جدید وجود ندارد و صرفا بروز رسانی امکانپذیر است. نسخه OEM بصورت ۳۰ روزه ارائه میگردد و پس از آن به صورت رایگان از سمت مایکروسافت فعال می گردد.
 • نسخه Volume Licensing
  این نسخه که در اینترنت به نامهای دیگری چون VL یا VLK هم شهرت دارد که به عنوان نسخه سازمانی یا نسخه شرکتی مایکروسافت ارائه می شود.توافق نامه برای بیزینس های کوچک تا متوسط به شکل Open و Open Value وجود دارد و نیز توافق نامه هایی برای سازمان های متوسط تا بزرگ در قالب Select Plus و Enterprise Agreements است.به طور مثال یک سازمان یا شرکتی دارای ۲۰۰ عدد کلاینت در شبکه است ، منطقی نیست برای تمامی آنها ۲۰۰ عدد DVD ویندوز یا همان لایسنس ویندوز خریداری و نصب شود. در چنین شرایطی مایکروسافت محصولات Volume License را ارائه می دهد ، با خرید این محصول به تعداد کلاینتی که نیاز به لایسنس دارند، از مایکروسافت در یک DVD به شما مجوز تعداد همان کلاینت را جهت نصب می دهد.
 • نسخه FPP (Full Packaged Product)
  این بسته ها بصورت ویژه برای هر یک از سیستم عامل های مایکروسافت ارائه می شوند و به نوعی می تواند گفت تک فروشی مایکروسافت با این روش انجام می شود.لایسنس FPP که از طریق retail یا خرده فروشی خریداری شده و بیشتر هم به نام retail شناخته میشودند، راهی سریع و راحت برای مشتریانی است که نیاز به خرید تعداد کمتر از پنج لایسنس دارند. این محصول محدودیت های OEM را ندارد و شما براحتی می توانید ویندوز خود را از اول نصب کنید ، بروز رسانی کنید و به محض نصب می توان فعال سازی کرد.
  به این نوع روش فروش در اصطلاح Full Product هم گفته می شود ، در واقع همان ۲۴ کاراکتری است که شما در نصب محصولات مایکروسافت وارد می کنید. بنابراین اکثر محصولات ما بصورت Retail استفاده می شوند ، توجه داشته باشید که قوانین سختگیرانه ای در خصوص استفاده مجدد و همزمان از محصولات Retail در دنیا به غیر از ایران وجود دارد ، شما نباید یک محصول Retail را بدون مجوز چندین بار نصب کنید.
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *